Naudinga

 

Parketo priežiūra

Parketas – natūrali, lengvai prižiūrima ir higieniška grindų danga. Kokybiškai nulakuotos ir prižiūrėtos grindys tarnaus Jums ilgus metus. Tiems, kam rūpi kokybė ir ilgas grindų tarnavimo laikas, svarbu žinoti, kad techninių rekomendacijų labai svarbu laikytis ne tik klojant, bet ir eksploatuojant grindis.
Natūralios medinės grindys yra jautrios drėgmės svyravimams. Medienos viduje esanti drėgmė turi prisitaikyti prie aplinkos sąlygų, todėl medinėms grindims turi įtakos kambario mikroklimatas. Patalpose reiktų palaikyti  65 % santykinę oro drėgmę ir +18 – +22o C temperatūrą. Gerą medinių grindų būklę padės išsaugoti reguliarus patalpos vėdinimas ir kuo tolygesnės (santykinės) drėgmės palaikymas. Jei santykinė oro drėgmė vasaros metu yra daugiau nei 65 %, žiemą – mažiau nei 40%, tarp atskirų lentų gali atsirasti plyšeliai, o esant per dideliam drėgnumui medinės grindys plėsis ir dėl to gali išsikraipyti t.y. atsirasti “bangelės”. Tai nėra medienos trūkumas, tiesiog tai viena iš jos savybių, todėl vengite didesnių kambario temperatūros pokyčių.
Vokietijos kompanija LOBA, gaminanti aukščiausios kokybės lakus, alyvas, vaškus, didelį dėmesį skiria medinių grindų valymo ir priežiūros sistemų kūrimui. Kompanijos LOBA filosofija paprasta: “Mes norime kuo ilgiau išsaugoti Jūsų grindų vertę“.
Tiek lakuotas, tiek alyva dengtas grindis reikia saugoti nuo vandens. Grindis valykite dulkių siurbliu arba vos drėgna šluoste, naudojant specialiai tam skirtas valymo ir priežiūros priemones. Norint  suteikti medinėms grindims papildomą apsaugą, paviršių padengite papildomu poliruoklio sluoksniu, skirtu lakuotiems (FloorPolish Plus) alyvuotiems (OilBalsam), vaškuotiems (PolishWax) paviršiams. Poliruoklis padengia grindis apsaugine plėvele. Tokiu būdu joms suteikiama papildoma apsauga nuo drėgmės ir smulkių mechaninių pažeidimų, o tai prailgina grindų eksploatavimo laiką.
Alyvuotos grindys reikalauja daugiau priežiūros. Įsigerdama į medieną, alyva padidina jos atsparumą aplinkos poveikiui, tačiau nesudarydama apsauginės plėvelės ji neapsaugo medienos nuo braižymo, trinties, ypač nuo vandens. Kada atnaujinti alyvuotas grindis? Tai priklauso nuo intensyvumo lygio: mažo intensyvumo patalpose rekomenduojamas grindų atnaujinimas (Lobalin) vieną kartą per du metus; vidutinio intensyvumo patalpose – kartą per metus; didelio intensyvumo patalpose – kartą per pusę metų.
Kol vyksta kiti vidaus apdailos darbai, grindis būtina uždengti specialiu popieriumi – gofro kartonu (dengti plėvele nerekomenduojame).

Įrengimas

Gerai paruoštas pagrindas yra vienas iš svarbiausių veiksnių, nulemiančių kokybišką parketo paklojimą.
Pagrindo įrengimo darbus galima pradėti tik esant tinkamam patalpos ir betoninės perdangos drėgnumui. Rekomenduojamas patalpos santykinis oro drėgnumas 40-60% ir temperatūra 15-25° C. Betoninio pagrindo drėgnumas - ne daugiau 3%. Juodgrindžių, plokštės ar  drėgnumas - ne daugiau 12%.
Parketą galima kloti tiesiai ant betoninio pagrindo, tačiau jisai turi būti tvirtas ir idealiai lygus. Ant betoninio pagrindo parketas yra klijuojamas specialiais klijais, kurių sudėtyje yra mažai vandens ( Bona, STAUF).
Parketo klojimo darbus galima pradėti tiktai visiškai užbaigus betonavimo, tinkavimo, glaistymo ir dažymo darbus. Rekomenduojamas patalpos santykinis oro drėgnumas 40-60% ir temperatūra 15- 25° C.
Betoninis pagrindas, ant kurio bus klojamas parketas, turi būti idealiai lygus, drėgnumas – ne daugiau kaip 3%. Klojimui naudojami specialūs vokiški STAUF firmos klijai kurių sudėtyje yra mažai vandens PUK-470, SMP-940, WFR-5. arba “Bona “ firmos klijais R-770, R-850. Klojant OSB plokščių, ar kitokio medinio pagrindo- parketas yra ir klijuojamas, ir prišaudomas vinutėmis.
Kad parketinės grindys būtų gražios, nepakanka jas gerai sukloti, labai svarbu jas kokybiškai nušlifuoti ir nulakuoti arba padengti alyva. Tik kruopščiai nušlifuotas medis atskleidžia visą savo grožį.
Parketą šlifuoti rekomenduojama praėjus dviem savaitėm po suklojimo. Per šį laikotarpį mediena prisitaiko prie aplinkos. Nušlifavus iš karto, laikui bėgant gali atsirasti “bangelės”.
Šlifavimo kokybė labai priklauso nuo meistro kvalifikacijos bei šlifavimui naudojamų įrankių bei medžiagų. Norint pasiekti aukštą šlifavimo kokybę reikia naudoti tris šlifavimo mašinas. Pirminiam šlifavimui naudoti juostinę šlifavimo mašiną, kampų šlifavimui - kampinę šlifavimo mašiną, galutiniam šlifavimui ir šlifavimui tarp lakavimų arba alyvavimų - diskinę šlifavimo–poliravimo mašiną.
Diskinėmis staklėmis yra atliekamas ir tarpinis šlifavimas tarp lako sluoksnių. Jis yra būtinas, kad lako sluoksniai vienas su kitu gerai sukibtų, ir neliktų sluoksniuotumo požymių.
Šis grindų įrengimo etapas reikalauja bene daugiausiai profesionalumo ir atidumo. Lakas ar alyva būsimų grindų kokybei ir tolimesniam jų eksploatavimui turi labai didelę įtaką. Jis atskleidžia gražiausias medinių grindų savybes, tap pat išryškina visas klaidas ir nelygumus.
Mūsų patirtis parodė, kad klientai, įsigiję kokybišką grindų dangą, bet naudodami prastos kokybės arba visiškai tam netinkamą laką ar alyvą, nusivilia galutiniu rezultatu.
Renkantis laką būtina gauti išsamią informaciją apie firmą gamintoją, lako cheminę sudėtį, dengimo ypatumus, išeigą ir pan. Šiuo metu Europoje populiariausi yra ekologiškai švarūs vandens pagrindu poliuretaniniai lakai bei gruntai, ypatingai atsparūs nusidėvėjimui ir cheminiam poveikiui intensyviai eksploatuojamose patalpose.
Lakuojamas paviršius turi būti gerai nušlifuotas, sausas, gerai išvalytos visos šlifavimo dulkės ir kiti užteršimai. Pirmiausia parketas dengiamas gruntu, kuris giliau įsigėręs į medį išlaiko techninius medienos privalumus ir natūralią medienos spalvą. Laką reikia pasirinkti tokį, kad jo cheminė sudėtis derėtų su grunto chemine sudėtimi. Dažniausiai gruntu padengiamas vienas sluoksnis. Vidutiniškai 1 l užtenka 8-10 m2 plotui nugruntuoti.
Priklausomai nuo grindų eksploatavimo intensyvumo, parketas yra dengiamas laku du arba tris kartus. Paprastai grindys lakuojamos dviem sluoksniais. Norint pasiekti geresnę kokybę, pilnai išdžiuvus pirmam sluoksniui, grindys dar kartą šlifuojamos diskinėmis staklėmis (tarpinis šlifavimas). Po to grindys vėl gerai išvalomos ir nulakuojamos antrą kartą. Vidutiniškai 1 l užtenka 8-10 m2 ploto nulakuoti.

Paprastai ant lakuoto paviršiaus galima vaikščioti po paros dėvint švarią avalynę. Baldus galima įnešti tik po savaitės, o tiesti kilimus ir atlikti drėgną valymą - tik po 2-3 savaičių.


Norint apsaugoti grindis nuo subraižymo,  baldų kojas paklijuokite veltiniu ar kita nuo braižymų apsaugančia medžiaga; prie lauko durų patieskite kilimėlį, kad purvas, smėlis ir drėgmė nuo batų nepatektų ant medinių grindų. Apsaugokite savo parketines grindis nuo tiesioginės saulės šviesos, nes mediena gali nublukti ir pakeisti spalvą.

Parketo klojimas

Patalpose, kuriose bus klojamas parketas, visi "šlapi" statybiniai procesai turi būti baigti, įstatyti langai ir durys. Drėgmė patalpose neturi viršyti 60%. Oro temperatūra nėra tokia svarbi parketui, kaip kitoms naudojamoms medžiagoms - klijams ir lakui, ir ji turėtų būti ne žemesnė kaip +15oC. Betoninio pagrindo, ant kurio klojams parketas, drėgmė neturi viršyti 3%. Paprasčiausias būdas patikrinti, ar betoninis pagrindas pakankamai sausas : švariai nuvalytą plotą 1-2 dienoms uždengti polietileno plėvele ir, jeigu atidengus, betono spalva po plėvele nepatamsėjusi, pagrindas yra išdžiūvęs.
Jeigu parketas klojamas ant juodgrindžių, vandeniui atsparios (V100) medžio drožlių plokštės ar faneros (kurių storis turi būti ne mažesnis už parketo storį), jų drėgmė neturi viršyti 12%.
Pagrindas, ant kurio klojamas parketas, turi būti stabilus, patikimai pritvirtintas, fiziškai sveikas ir nesutrūnijęs, švarus. Jeigu betoninio pagrindo išlyginimui naudotas savaime išsilyginantis sluoksnis, reikia įsitikinti, kad jis gerai sukibęs su pagrindu. Dažniausiai daroma klaida yra ta, kad šis sluoksnis padengiamas plonesnis, nei nurodo gamintojo instrukcija, todėl jo sukibimas su pagrindu būna nepakankamas. Priklijuotas parketas gali atšokti su visu išlyginamuoju sluoksniu.
Klojant parketą ant šildomų grindų, šildymas turi būti įjungtas prieš 3 savaites ir išjungtas 48 val. prieš pradedant klojimo darbus.
Bet kuriuo atveju, klojant parketą, visu perimetru tarp parketo ir sienų, kolonų bei kitų nejudančių elementų, turi būti paliktas 15-18mm pločio parketo išsiplėtimą kompensuojantis tarpelis, kuris uždengiamas grindjuoste.
Jeigu išlaikomos ankščiau aprašytos patalpų klimatinės sąlygos, neišpakuotas parketas, kad įgytų patalpos, kurioje bus klojamas, temperatūrą, 2-3 dienas joje palaikomas. Parketas išpakuojamas jį klojant.
Priklijavus parketą, po 24-72val. grindys pakelia apkrovą ir įtempimus. Grindų šlifavimas ir lakavimas atliekamas po 4 -10 dienų, priklausomai nuo parketo tipo, pagrindo absorbcinių savybių ir patalpos klimatinių sąlygų.
Norint, kad grindys būtų gražios, jos turi būti ne tik gerai suklotos, bet, svarbiausia, kokybiškai nušlifuotos ir padengtos kokybiškais lakais, alyva arba vašku. Rekomenduojama šlifuoti 3 etapais : 1. etapas - "grubus" šlifavimas atliekamas su 24-50 grūdėtumo popieriumi, įstrižai suklotom parketo lentelėm; 2. etapas - tarpinis šlifavimas, atliekamas su 50-80 grūdėtumo popieriumi įstrižai lentelėm, bet priešingu kampu nei 1 etape; 3.etapas - švarus šlifavimas, atliekamas ne stambesniu kaip 120 grūdėtumo popieriumi šviesos kritimo kryptimi arba poliravimo mašina 120 numerio tinkleliu.
            Lakavimas : nuo lakavimui paruoštų grindų nusiurbiamos po šlifavimo likusios dulkės ir grindys nušluostomos truputį drėgna minkšta šluoste. Po to dengiama gruntu  Bona Tech Prime. Naudojamas vandens pagrindu pagamintiems lakams skirtas įrankis, volelis arba teptukas. Grunto išeiga : 1 litras - 10 m2. Džiūdamas gruntas pašiaušia paviršių, todėl jam visiškai išdžiūvus  (10-12 val, esant santykinei oro drėgmei 60% ir 18oC temperatūrai), grindys yra šlifuojamos. Geriausia tam naudoti švitro su sparneliu sistemą. Šlifuojant gruntą, mašina šlifuojamu paviršiumi turi judėti greičiau, nei šlifuojant gryną medį, kad gruntas nebūtų visiškai  pašalintas. Šlifavimui rekomenduojama naudoti 150-to numerio sparnelį, arba jei parketas tamsus arba tolimesniam padengimui bus naudojamas blizgantis lakas, tuomet naudokite 220-to numerio sparnelį. Nušlifuotos grindys vėl gerai nusiurbiamos ir nuvalomos sudrėkinta šluoste.
Norint pasiekti geresnę nulakuoto paviršiaus kokybę, grindys, padengus 1-ą kartą laku ir jam visiškai išdžiūvus, dar kartą šlifuojamos-poliruojamos. Tam siūloma naudoti vien tik švitrą arba švitrą su Nr.220 sparneliu. Po to grindys vėl gerai išvalomos ir nulakuojamos 2-ą kartą. Ant Bona lakais nulakuotų grindų lengvai vaikščioti galima po 8 val., sunešti baldus - po 24val., užtiesti kilimus ir valyti šlapia šluoste - po 1 savaitės. Lako išeiga : 1 litras - 8-10m2 vienam sluoksniui. Traffic lakas džiūna 3-4 val.,esant 20oC temperatūrai ir 60% santykinei oro drėgmei. Mega lako džiūvimo laikas : 2,5 -3 val, esant toms pačioms sąlygoms. Lakavimo ir džiūvimo metu patalpos temperatūra neturi būti mažesnė nei 13oC.
           

 
smart foreash